All-Mountain West Conference Outdoor Track & Field Teams Announced

May 13, 2013


COLORADO SPRINGS, Colo. - The Mountain West announced its Men's and Women's Outdoor Track & Field All-Conference Teams today. All-Conference selections are awarded to the top-three finishers in each event at the MW Outdoor Championships, which were held May 8-11 at Sheila Tarr-Smith Field at Myron Partridge Stadium in Las Vegas, Nev.

On Saturday, the Conference announced the Mountain West Men's and Women's Coaches of the Year, along with the Men's and Women's Outstanding Performer award recipients. This year's MW Men's Coach of the Year award was presented to Air Force's Ralph Lindeman, while San Diego State's Shelia Burrell was honored with the Women's Coach of the Year accolade.

Boise State junior Daveon Collins earned the MW Men's Outstanding Performer Award after taking top honors in the 100 and 200 Meters, in addition to running the anchor leg on the Broncos' victorious 4x400 Relay squad.

San Diego State junior Allison Reaser captured the MW Women's Outstanding Performer Award. Reaser became the Conference's first-ever three-time winner of the Heptathlon, and followed that up with a victory in the 100 Hurdles and third-place finish in the 400 Hurdles.

Below is a list of individual awards, as well as the men's and women's All-MW selections with events participated in at the 2013 MW Outdoor Championships. The Air Force men repeated as team champions, while the San Diego State women took home its first MW title in 10 years.

2013 MOUNTAIN WEST MEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD ALL-CONFERENCE TEAM
Individuals
Name Institution Event
Matt Bell Air Force 10,000 Meters
James Chambers Air Force Discus; Shot Put
Anthony Delgado Air Force 400 Meters
Jeremy Drenckhahn Air Force 10,000 Meters
Brian Ford Air Force Discus; Hammer
Garrett Griffin Air Force Javelin
Grant Hamilton Air Force Shot Put
Blue Kearney Air Force Long Jump
Alexander Lindsay Air Force 800 Meters
Zach Perkins Air Force 1500 Meters
David Ptacek Air Force 400 Meters
Kobi Rex Air Force High Jump
Cale Simmons Air Force Pole Vault
Rob Simmons Air Force Pole Vault
Travis Smith Air Force High Jump
Uzor Udensi Air Force 200 Meters
Joey Uhle Air Force Pole Vault
Tim Urista Air Force Javelin
Jordin Andrade Boise State 400 Hurdles
Daveon Collins Boise State 100 Meters; 200 Meters
Justin Malnes Boise State 110 Hurdles
Matt Post Boise State Hammer
Trevor Brown Colorado State 110 Hurdles; 400 Hurdles
Josh Cogdill Colorado State Decathlon
Andrew Goodman Colorado State 3000 Steeplechase
Justin Green Colorado State Decathlon
Sam Little Colorado State 400 Hurdles
Spenser Lynass Colorado State 3000 Steeplechase; 5000 Meters
Josh McMillin Colorado State Decathlon
Tyler Schultz Colorado State Shot Put
JT Van Veen Colorado State Discus
Chris Brusenback Fresno State 100 Meters
Brennen Davis Fresno State 400 Meters
John Jamieson Fresno State 800 Meters
Justin Lovingood Fresno State Triple Jump
Cameron Parker Fresno State 100 Meters; 200 Meters
Luke Caldwell New Mexico 5000 Meters; 10,000 Meters
Elmar Engholm New Mexico 1500 Meters; 3000 Steeplechase
Edwin Herring New Mexico 800 Meters; 1500 Meters
Django Lovett New Mexico High Jump
Floyd Ross New Mexico Triple Jump
Kendall Spencer New Mexico Long Jump
Patrick Zacharias New Mexico 5000 Meters
Brandon Douglass Wyoming 110 Hurdles
Henry Ferreira Wyoming Javelin
Stephen Michel Wyoming Long Jump
Joe Plante Wyoming Hammer
Jaymes Talkington Wyoming Triple Jump
Relays
Institution Event Names
Air Force 4x100 Relay Uzor Udensi; Anthony Delgado; Jake Spuller; David Ptacek
Air Force 4x400 Relay David Ptacek; Jake Spuller; Uzor Udensi; Anthony Delgado
Boise State 4x100 Relay Bret Scheve; Daveon Collins; Jordin Andrade; Justin Malnes
Boise State 4x400 Relay Bret Scheve; Jordin Andrade; Jeff Daw; Daveon Collins
Fresno State 4x100 Relay Brennen Davis; Cameron Parker; Devante O'Connor; Chris Brusenback
Fresno State 4x400 Relay Brennen Davis; John Jamieson; Keane Bland; Devante O'Connor

2013 MOUNTAIN WEST WOMEN'S OUTDOOR TRACK & FIELD ALL-CONFERENCE TEAM
Individuals
Name Institution Event
Jennifer Bremser Air Force 3000 Steeplechase
Annette Eichenberger Air Force 800 Meters
Emma Bates Boise State 10,000 Meters
Mackenzie Flannigan Boise State 200 Meters
Tessa Murray Boise State 5000 Meters
Marissa VanderMalle Boise State 3000 Steeplechase
Whitney Henderson Colorado State 5000 Meters
Kiah Hicks Colorado State Shot Put; Discus; Hammer
Ashley Reid Colorado State High Jump
Jenna Sliwinski Colorado State Discus
Jazmyn Webster Colorado State High Jump
Kyra Johnson Fresno State 400 Hurdles
Meagan McKee Fresno State Hammer
J'Quyra Moncur-Blue Fresno State Hammer
Michelle Rose Fresno State Javelin
Breeauna Thompson Fresno State 400 Meters
Deborah Amoah Nevada Long Jump
La Tijera Avery Nevada High Jump
Demerey Kirsch Nevada 3000 Steeplechase
Kerri Simmons Nevada Shot Put
Chloe Anderson New Mexico 1500 Meters
Charlotte Arter New Mexico 1500 Meters
Amber Menke New Mexico Pole Vault
Josephine Moultrie New Mexico 800 Meters; 1500 Meters
Shirley Pitts New Mexico 400 Meters
Marin Schweigert New Mexico High Jump
Margo Tucker New Mexico Pole Vault
Yeshemabet Turner New Mexico Long Jump; Triple Jump
Shawna Winnegar New Mexico 5000 Meters; 10,000 Meters
Brittany Bozeman San Diego State Heptathlon; Javelin
Kristen Brown San Diego State 100 Hurdles; Pole Vault
Jasmine Burrell San Diego State Discus
Alex Evans San Diego State Triple Jump
LaQuisha Jackson San Diego State 100 Meters; 200 Meters
Allison Reaser San Diego State Heptathlon; 100 Hurdles; 400 Hurdles
Deyna Roberson San Diego State 400 Hurdles
Shanieka Thomas San Diego State Long Jump; Triple Jump
Myshauna Alexander UNLV Javelin
Uchechi Anunkor UNLV 100 Meters
Emily Block UNLV 100 Meters; 200 Meters
Auzsane Crowe-Carter UNLV 800 Meters
Monay Meggs UNLV 400 Meters
Molly Dahl Wyoming Shot Put
Jenna Mann Wyoming Heptathlon; 100 Hurdles
Holly Page Wyoming 10,000 Meters
Relays
Institution Event Names
Boise State 4x100 Relay Shannon Jacobs; Mackenzie Flannigan; Destiny Gammage; Heathe Pilcher
Nevada 4x100 Relay Samantha Calhoun; Angelica Earls; Tanisha Hawkins; Kashae Knox
New Mexico 4x400 Relay Tawsha Brazley; Jasmin McCray; Zoe Howell; Shirley Pitts
San Diego State 4x400 Relay Shanieka Thomas; Maderia Toatley; Deyna Roberson; LaQuisha Jackson
UNLV 4x100 Relay Monay Meggs; Emily Blok; Ashley Franklin; Uchechi Anunkor
UNLV 4x400 Relay Uchechi Anunkor; Monay Meggs; Alva Castillo; Emily Blok