All-Mountain West Outdoor Track & Field Teams Announced

May 14, 2012

COLORADO SPRINGS, Colo. -


The Mountain West announced its Men's and Women's Outdoor Track & Field all-Conference teams today. All-MW selections are awarded to the top three finishers in each event.

On Saturday, the Conference announced the Mountain West Men's and Women's Coaches of The Year, High Point and Outstanding Performance award recipients. This year's MW Men's Coach of the Year award was given to Air Force’s Ralph Lindeman, who guided the Falcons to their first team title at the 2012 MW Outdoor Track & Field Championships. On the women's side, TCU’s Darryl Anderson earned the award after coaching the Horned Frogs to their first MW crown.

Boise State’s Kurt Felix earned the Men's Outstanding Performance award, after setting a new MW Championship record in the decathlon with 7,757 points. UNLV's Amanda Bingson earned the Women’s Outstanding Performance award for the second year in a row, posting a first-place mark of 222’-11.00” (67.94m) in the hammer throw. Felix also took home the MW Men’s High Point award with 23.50 points. In addition to winning the men’s decathlon, the senior also claimed the javelin throw title. The women's award went to San Diego State's Allison Reaser, who racked up 22.75 points after winning individual titles in the heptathlon and 400-meter hurdles, respectively.

Below is a list of individual awards as well as the men's and women's all-MW selections with events participated in at the 2012 Mountain West Championships in Colorado Springs, Colo.

Coaches of the Year:
Women: Darryl Anderson - TCU
Men: Ralph Lindeman - Air Force

High Point Performers:
Women: Allison Reaser, So., San Diego State (22.75 points)
Men: Kurt Felix, Sr., Boise State (23.50 points)

Outstanding Performances:
Women: Amanda Bingson, Sr., UNLV - hammer throw
Men: Kurt Felix, Sr., Boise State - men's decathlon

2012 All-Mountain West Outdoor Track & Field Teams

Men's All-MW Team

Individual

Event(s)

Institution

Bryce Bergman

400-meter Hurdles

Air Force

James Cole

Discus Throw

Air Force

Robert Drye

Hammer Throw

Air Force

Alex Lindsay

800-meter

Air Force

Zach Perkins

1,500-meter

Air Force

Kobi Rex

High Jump

Air Force

Cort Rogers

Pole Vault

Air Force

Cale Simmons

Pole Vault

Air Force

Manny Smith

400-meter

Air Force

Michael Tibbs

Decathlon

Air Force

Tim Urista

Javelin Throw

Air Force

Jim Walmsley

3,000-meter Steeplechase; 5,000-meter

Air Force

Nick White

800-meter

Air Force

Zach Wood

High Jump

Air Force

Kurt Felix

Decathlon; Javelin Throw

Boise State

Trevor Kraychir

Hammer Throw

Boise State

Will Lohman

Shot Put

Boise State

Justin Malnes

110-meter Hurdles

Boise State

Allan Schroeder

3,000-meter Steeplechase; 5,000-meter

Boise State

Chase Sexton

Discus Throw

Boise State

Eetu Viitala

Long Jump

Boise State

Manoah Wesson

400-meter

Boise State

Alex Balsiger

1,500-meter

Colorado State

Trevor Brown

110-meter Hurdles; 400-meter

Colorado State

Kelby Dias

110-meter Hurdles

Colorado State

Alec Pott

Hammer Throw

Colorado State

Sam Evans

1,500-meter

New Mexico

Nicholas Kipruto

10,000-meter

New Mexico

Beejay Lee

100-meter; 200-meter

New Mexico

Django Lovett

High Jump

New Mexico

Logan Pflibsen

Pole Vault

New Mexico

Floyd Ross

Triple Jump

New Mexico

Kendall Spencer

Long Jump

New Mexico

Sean Stam

10,000-meter

New Mexico

Richard York

Decathlon

New Mexico

Ramone Bailey

Long Jump

TCU

Mark Barnes

100-meter; 200-meter

TCU

Lavon Collins

400-meter Hurdles

TCU

Narada Jackson

200-meter; 400-meter

TCU

Jack OBrien

800-meter

TCU

Paul Osunwa

Shot Put

TCU

Cameron Parker

Triple Jump

TCU

Charles Silmon

100-meter

TCU

Sean Tabor

Shot Put

TCU

Nick Ekel

10,000-meter

Wyoming

Henry Ferreira

Javelin Throw

Wyoming

Jeremiah James

Triple Jump

Wyoming

Greg Miller

5,000-meter

Wyoming

Joe Plante

Discus Throw

Wyoming

Garrett Zans

3,000-meter Steeplechase

Wyoming

Relays

Team Members

Air Force 4x100-meter Relay

Uzor Udensi; Anthony Delgado; Jake Spuller; Manny Smith

Air Force 4x400-meter Relay

Bryce Bergman; Manny Smith; Anthony Delgado; Jake Spuller

Boise State 4x400-meter Relay

Paul Robertson; Manoah Wesson; Jeff Daw; Dusty Klein

New Mexico 4x100-meter Relay

Beejay Lee; Kendall Spencer; De’Vron Walker; Lamaar Thomas

TCU 4x100-meter Relay

Skye Dawson; Charles Silmon; OJ Stoneham; Mark Barnes

TCU 4x400-meter Relay

Joshua Washington; Narada Jackson; OJ Stoneham; Lavon Collins

 

Women's All-MW Team

Individual

Event(s)

Institution

Paige Blackburn

Discus Throw; Javelin Throw

Air Force

Nikki Freeman

Javelin Throw

Air Force

Melissa Fuerst

1,500-meter

Air Force

Kassie Gurnell

Triple Jump

Air Force

Morgan Mosby

1,500-meter

Air Force

Emma Bates

5,000-meter

Boise State

Debra Johnson

Triple Jump

Boise State

Alexi Morton

Heptathlon

Boise State

Marissa VanderMalle

3,000-meter Steeplechase

Boise State

Holly Keeper

1,500-meter

Colorado State

Nicole Peters

3,000-meter Steeplechase; 5,000-meter

Colorado State

Hannah Pensack-Rinehart

10,000-meter

Colorado State

Amy Medina

High Jump

Colorado State

Alison Forrester

High Jump

Colorado State

Kiah Hicks

Shot Put

Colorado State

Jessica Sharbono

Discus Throw

Colorado State

Jenna Sliwinski

Hammer Throw

Colorado State

Nathalie Busk

Pole Vault

New Mexico

Shirley Pitts

400-meter

New Mexico

Marin Schweigert

High Jump

New Mexico

Precious Selmon

100-meter Hurdles

New Mexico

Ruth Senior

10,000-meter

New Mexico

Sarah Waldron

5,000-meter

New Mexico

Whitney Ashley

Discus Throw; Shot Put

San Diego State

Kelsy Hintz

Pole Vault

San Diego State

Allison Reaser

Heptathlon, 400-meter Hurdles

San Diego State

Shanieka Thomas

Triple Jump

San Diego State

Holly Waseloff

Pole Vault

San Diego State

Quinterra Charles

400-meter

TCU

Samantha Collins

Long Jump

TCU

Chaniqua Corinealdi

100-meter, 200-meter

TCU

Kelly Dawson

3,000-meter Steeplechase

TCU

Whitney Gipson

Long Jump

TCU

Agnes Kemboi

10,000-meter

TCU

Larissa Matthews

100-meter Hurdles

TCU

Megan Smith

Shot Put

TCU

Briyanni Thomas

800-meter

TCU

Lorraine Ugen

100-meter; Long Jump

TCU

Myshauna Alexander

Javelin Throw

UNLV

Amanda Bingson

Hammer Throw

UNLV

Emily Blok

100-meter; 200-meter

UNLV

Christine Lowe

400-meter Hurdles

UNLV

Erin Morris

100-meter Hurdles

UNLV

Kelsey Williamson

800-meter

UNLV

Secoral Yanez

200-meter

UNLV

Brett Zorich

400-meter

UNLV

Ashley Hutchinson

Hammer Throw

Wyoming

Erin Kirby

400-meter Hurdles

Wyoming

Jenna Mann

Heptathlon

Wyoming

Candace Wollert

800-meter

Wyoming

Relays

Team Members

Boise State 4x100-meter Relay

Racquel Jones; Destiny Gammage; Taryn Campos; Cyntrail Pierce

TCU 4x100-meter Relay

Whitney Gipson; Chaniqua Corinealdi; Veronica Jones; Lorraine Ugen

TCU 4x400-meter Relay

Briyanni Thomas; Quinterra Charles; Nefertari Hall; Ashley Collins

UNLV 4x100-meter Relay

Zadia Bryant; Uchechi Anunkor; Secoral Yanez; Emily Blok

UNLV 4x400-meter Relay

Christine Lowe; Brett Zorich; Emily Blok; Kelsey Williamson

Wyoming 4x400-meter Relay

Audrey West; Lindsey Simmons; Samantha Kee; Erin Kirby