No. 16 T&F Kicks Off NCAA Prelims on Thursday

May 21, 2013

SAN DIEGO -

Get Acrobat Reader SEASON BESTS | Live Stats NCAA WEST PRELIMS PAGE | Live Stats LIVE RESULTS | Get Acrobat Reader SCHEDULE

The 16th-ranked San Diego State track and field team travels to Austin, Texas, this weekend to compete in the NCAA Preliminary Rounds. The top-12 finishers in each event of the west region will advance to the NCAA Championships, which will be held June 5-8 in Eugene, Ore.

At least 10 Aztecs qualified for the three-day meet, which begins Thursday (May 23).

Shanieka Thomas currently leads all west region (and the nation) athletes in the triple jump at 46-05.25 (14.15m). The two-time NCAA runner-up in the event (2012 outdoor, 2013 indoor) is also 12th in the long jump (20-07.25 (6.28m)).

Jasmine Burrell is sixth in the discus throw (181-05 (55.31m)), while Kristen Brown, Alex Evans, LaQuisha Jackson and Allison Reaser are in the west region in two events. Brown is tied for eighth in the pole vault (14-00.00 (4.27m)) and 24th in the 100 hurdles (13.46), Evans is ninth in the triple jump (42-09.00 (13.03m)) and 48th in the 100 hurdles (13.80), Jackson is tied for eighth in the 100 (11.31) and 10th in the 200 (23.23) and Reaser is 13th in the 400 hurdles (58.65) and tied for 19th in the 100 hurdles (13.41).

Deyna Roberson (10th in the 400 hurdles, 58.36), Nicole Oudenaarden (25th in the long jump, 20-00.25 (6.10m)), Josefine Koskinen (T-31st in the 800, 2:07.86) and Karen Snapper (T-47th in the pole vault, 12-10.00 (3.91m)) are also into the west region meet as individuals.

San Diego State also qualified a 4x400-meter relay team, which is ranked 13th heading into the weekend's meet with a time of 3:35.41. A few of the athletes above could run in that race, along with usual 4x400 members Renetia James and Maderia Toatley.

More information can be found at the meet's homepage here. Aztec start times are listed below.

2013 NCAA Outdoor Track and Field Championships (Preliminaries)
West Region - Austin, Texas
May 23-25, 2013
(Top 12 advance to championship rounds in Eugene, Ore., from June 5-8, 2013)

100 Meters
T-8. LaQuisha Jackson - 11.31
(First Round - 6:30 p.m. CT Thursday: Six heats - Top 3 from each heat advance to quarterfinals, plus next 6 fastest times) (Quarterfinals - 6:30 p.m. CT Friday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

200 Meters
10. LaQuisha Jackson - 23.23
(First Round - 8 p.m. CT Friday: Six heats - Top 3 from each heat advance to quarterfinals, plus next 6 fastest times)
(Quarterfinals - 7:35 p.m. CT Saturday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

800 Meters
T-31. Josefine Koskinen - 2:07.86
(First Round - 8:10 p.m. CT Thursday: Six heats - Top 3 from each heat advance to quarterfinals, plus next 6 fastest times)
(Quarterfinals - 7 p.m. CT Friday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

100-Meter Hurdles
T-19. Allison Reaser - 13.41
24. Kristen Brown - 13.46
48. Alex Evans - 13.80
(First Round - 5 p.m. CT Friday: Six heats - Top 3 from each heat advance to quarterfinals, plus next 6 fastest times)
(Quarterfinals - 7:05 p.m. CT Saturday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

400-Meter Hurdles
10. Deyna Roberson - 58.36
T-13. Allison Reaser - 58.65
(First Round - 4:30 p.m. CT Thursday: Six heats - Top 3 from each heat advance to quarterfinals, plus next 6 fastest times)
(Quarterfinals - 7:30 p.m. CT Friday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

4x400-Meter Relay
13. San Diego State - 3:35.41
(Quarterfinals - 9:25 p.m. CT Saturday: Three heats - Top 3 from each heat advance to semifinals in Eugene, plus next 3 fastest times)

Pole Vault
T-8. Kristen Brown - 14-00.00 (4.27m)
T-47. Karen Snapper - 12-10.00 (3.91m)
(First Round - 1 p.m. CT Friday: Top-12 finishers overall advance to finals in Eugene (with jump-off if necessary)

Long Jump
12. Shanieka Thomas - 20-07.25 (6.28m)
25. Nicole Oudenaarden - 20-00.25 (6.10m)
(First Round - 6 p.m. CT Thursday: Top-16 overall advance to three-attempt final; Top-12 finishers overall advance to finals in Eugene)

Triple Jump
1. Shanieka Thomas - 46-05.25 (14.15m)
9. Alex Evans - 42-09.00 (13.03m)
(First Round - 1:30 p.m. CT Saturday: Top-16 overall advance to three-attempt final; Top-12 finishers overall advance to finals in Eugene)

Discus Throw
6. Jasmine Burrell - 181-05 (55.31m)
(First Round - Noon CT Friday: Top-12 finishers overall advance to finals in Eugene)